ПРЕСС-ЦЕНТР
USD: 26.17 26.49  EUR: 32.13 32.71 

Марія Осипчук

29 травня,16:00 
інтернет-конференція 
Марії Осипчук, 
аналітика Громадянської мережі ОПОРА, 
засновниці Школи ефективного ОСББ


Обговоримо законопроект про житлово-комунальні послуги: що зміниться для споживачів.

Поговоримо, також, про:

• відносини власності у багатоквартирних будинках;
• особливості організації управління багатоквартирними будинками;
• особливості реформи житлово-комунального господарства;
• які зміни передбачено проектом Закону України "Про житлово-комунальне господарство" № 1581-д;
• чого чекати від реформи житлово-комунального господарства співвласникам багатоквартирних будинків.

Марія Осипчук є експерткою з питань організації управління багатоквартирними будинками, авторкою великої кількості публікацій щодо особливостей діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та ефективного управління спільним майном.
Сьогодні Марія є аналітиком житлово-комунальних та енергетичних програм Громадянської мережі ОПОРА, а також засновницею Школи ефективного ОСББ - унікального навчального курсу щодо організації повноцінного утримання багатоквартирного будинку.

Долучайтесь до нашої розмови і ставте свої запитання!Если Вы заметили орфографическую ошибку, выделите её мышью и нажмите Ctrl+Enter
Чи стане легше жити ОСББ після прийняття закону про житлово-комунальні послуги? Що принципово зміниться для ОСББ? До чого вже зараз треба буде готуватись? Дякую!
Доброго дня усім читачам порталу liga.net! Дякую вам за виявлений інтерес до даної теми. Сьогодні ми поговоримо про реформу ЖКГ, а саме про те, якими будуть наслідки прийняття  проекту закону про житлово-комунальні послуги. Доброго дня, Маріє Олександрівно! Дякую за питання. Проект Закону України “Про житлово-комунальні послуги” містить норму, яка наявна і в чинному Законі, і передбачає, що положення даного закону не поширюються на об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, які здійснюють забезпечення потреб співвласників шляхом самозабезпечення. Таким чином, якщо Ваше ОСББ здійснює самозабезпечення, для відносин між співвласниками та ОСББ майже нічого не зміниться. Але вже зараз варто готуватися до нового формату організації договірних відносин з виконавцями та виробниками житлово-комунальних послуг - договори можуть бути колективні або індивідуальні. Моя порада - максимально переходити на індивідуальні договори між споживачами та виробниками/виконавцями житлово-комунальних послуг, в такому разі для ОСББ буде менше проблем з заборгованостями та іншими несприятливими наслідками невиконання договірних зобов’язань окремими співвласниками.
29.05.2017 16:00:46
Добрый день! 
Вопрос по поводу перевода нежилого помещения в жилое.
 Наше ОСМД создано в 2015 году, до этого, с момента сдачи дома в эксплуатацию в 1987году,  был ЖСК. В доме на первом этаже есть помещение, условно "колясочная", которое фактически, является однокомнатной квартирой (комната, санузел, кухня, балкон, общ.площадь 34 м2), в поэтажном плане за 1987 год все это указано, но не присвоен номер. Отопление и содержание этого, пустующего помещения, оплачивают совладельцы много лет. Так как денег от взносов не хватает, в "титульные списки" дом, как НЕ коммунальную собственность не включают, на общем собрании совладельцев 77% (с подписями) было принято решение об изменении статуса помещения из нежилого в жилое, для дальнейшей сдачи в аренду или продажи.А средства вырученные, направить на капремонт крыши. Но нигде нет четко прописанного механизма действий. В БТИ сделан техпаспорт. В архитектурном отделе района сказали, что пока не будет правоустанавливающих документов, разрешение на проект реконструкции помещения не дадут. В БТИ отвечают - пока не будет проекта реконструкции, права собственности оформлять не будут.
Написала письмо на имя мера с просьбой дать разрешение на проект реконструкции. Приложила пакет документов (акт гос.комиссии о сдаче дома, техпаспорт дома, решение о создании ЖСК, выписка о регистрации ОСМД, выписка из протоколоа с подписями, техпаспорт помещения).
Доброго дня! Дякую за питання. Насправді, для того, щоб я могла повноцінно прокоментувати Ваше питання та допомогти його вирішити, мені потрібно щонайменше побачити технічний паспорт та поповерховий план Вашого будинку. Без цих двох документів мені складно розібратися у Вашій ситуації. Пропоную Вам звернутися з цим питання до мене в індивідуальному порядку.
Законопроект про ЖКП 1581-д, читаємо: "Права спживача: 11) без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені управителем, виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі;"

Постає питання: що робити якщо управитель не надає цю інформацію?
Доброго дня, пане Василь! Дякую за питання. Дійсно, проект Закону Про житлово-комунальні послуги містить багато положень, які фіксують важливі права споживача, зокрема як право безкоштовно отримувати інформацію про проведені нарахування плати за житлово-комунальні послуги та інформацію про отримані від споживачів платежі. Ваше занепокоєння щодо неможливості отримати вказану інформацію та відсутності у проекті Закону санкції є зрозумілим. Але давайте поглянемо на Конституцію України, яка передбачає основоположні права та свободи громадян України, але також не містить чіткої санкції за невиконання норм Конституції. Але поряд з цим, права, встановлені Конституцією охороняються. Яким чином? Для захисту прав та інтересів на території України функціонує судова система. Таким чином, якщо виникає ситуація, коли Ваші права порушуються - Ви маєте можливість звернутися до суду та отримати всебічний захист своїх прав, в тому числі тих, які передбачені будь-яким законодавчим актом. Але в той же час, варто пам’ятати, що співвласники багатоквартирного будинку мають право в будь-який час змінити управителя у разі порушення ним вимог Закону та невиконання своїх обов’язків належним чином. Тому на мою думку, відсутність прямо передбаченої санкції не є проблемою для захисту прав співвласників.
29.05.2017 16:01:45
Читала в інформаціях про законопроект про послуги що буде декілька варіантів договорів діючих. Маріє, можете пояснити - що значить колективний договір та що зміниться якщо ми укладемо колективний договір замість індивідуального? Дякую!
Доброго дня, пані Марто. Дякую за питання. Проектом Закону дійсно встановлено два варіанти організації договірних відносин - колективний та індивідуальний. Якщо Ви обираєте укладення індивідуального договору, стороною договору буде індивідуальний споживач - власник квартири або нежитлового приміщення, орендар, тощо. Якщо ж Ви захочете укласти колективний договір - стороною договору буде колективний споживач - ОСББ або управитель, який діє від імені співвласників багатоквартирного будинку. Таким чином, у разі укладення колективного договору, виробник та виконавець за невиконання договору буде притягувати до відповідальності колективного споживача (ОСББ або управителя) і застосовувати штрафні санкції саме до колективного споживача. Отже, якщо у Вашому будинку є велика кількість неплатників, то колективний договір є не найкращим варіантом для Вашого будинку. У разі наявності великої кількості неплатників варто укладати індивідуальні договори, а колективні договори укласти тільки для постачання житлово-комунальних послуг для забезпечення спільних потреб співвласників. В той же час, хочу наголосити, що укладення колективного договору можливе тільки у разі обладнання багатоквартирного будинку загальнобудинковими засобами обліку.
29.05.2017 16:02:10
Маріє, скажіть - що таке плата за обслуговування інженерних мереж? Чому ми маємо її платити?
Доброго дня, Микола! Дякую за питання. Плата за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують надання відповідної послуги визначається договором між виконавцем та співвласниками. Для чого вводиться така плата? Відповідь на це питання можна знайти на технічних поверхах кожного багатоквартирного будинку. Внутрішньобудинкові мережі майже в кожному будинку перебувають в жахливому стані. Через це наявні великі втрати води, тепла, що є негативним як для виконавця відповідної послуги, так і для співвласників, які вимушені платити більше. Таким чином, обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових мереж є усвідомленою необхідністю задля того, щоб ми могли отримувати послуги належної якості та сплачувати за фактично спожиті послуги. В той же час, маю наголосити на тому, що вартість такої послуги буде визначатися за домовленістю між Вами та виконавцем відповідної послуги. Таким чином, для кожного будинку така вартість буде різною, виходячи з фактичного стану внутрішньобудинкових мереж.
Пані Маріє, поясніть будь ласка з якою метою цим законопроектом вводиться пеня за невчасну сплату комунальних.
Дякую за питання. Даним законопроектом дійсно вводиться пеня за несвоєчасну сплату вартості спожитих житлово-комунальних послуг у розмірі 0,01 % від суми заборгованості. Яка мета введення пені? Я можу висловити тільки свою приватну думку, оскільки я не є аторкою законопроекту і не можу знати мотиви введення тієї чи іншої норми. На мою думку, метою пені є стимулювання людей платити вчасно за спожиті послуги, зменшувати споживання послуг та впроваджувати енергоефективні заходи для того, щоб досягати суттєвої економії.
29.05.2017 16:02:57
Слышала, что в проекте нового закона о жилищно-комунальных услугах предусмотрены изменения по поводу контроля исполнителей услуг - это правда? Кто их будет контролировать, кому жаловаться по поводу нарушения наших прав как жильцов?
Доброго дня, пані Ірино. За новим проектом Закону “Про житлово-комунальні послуги” процедура контролю виконавців послуг майже не зміниться. Акцент як був, так і залишиться на нас з Вами. Тобто, якщо Ви отримуєте послуги невчасно або неналежної якості Ви маєте право зафіксувати даний факт за встановленою законом процедурою (викликати представника виконавця, скласти акт, пред’явити претензію) та притягнути виконавця до відповідальності. Якщо ж ми говоримо про житлову послугу - послугу з управління будинком, то у випадку неякісної роботи управителя Ви маєте право скликати збори співвласників та переобрати управителя Вашого будинку або ж притягнути управителя до відповідальності, передбаченої Вашим договором з ним. Таким чином, за новим проектом Закону, власне як і за чинним, право та обов’язок контролю діяльності виконавця залишається за споживачем відповідної послуги.
Мария, после того как ЖЕКи будут окончательно упразднены как класс и заменены управляющими компаниями (или как там точно они называются) - каким образом их можно будет контролировать? 
Почему мы можем быть уверены, что система изменится?
Доброго дня! Дякую за питання. Для початку, давайте розберемося в тому хто такий управитель. За Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, управитель багатоквартирного будинку - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб. Таким чином, старі ЖЕКи за ознаками своєї діяльності підпадають під визначення “управитель”. Але ЖЕК може стати управителем будинку тільки у випадку, якщо орган місцевого самоврядування провів конкурс, за результатами якого призначив даний ЖЕК управителем будинку або ж, якщо співвласники на зборах співвласників прийняли рішення про обрання даної компанії управителем свого будинку. Чому є шанс, що система зміниться? Закон запровадив фактор контролю управителів. Тепер, якщо управитель хоче обслуговувати будинок, йому буде необхідно надавати якісні послуги, інакше співвласники в будь-який момент зможуть його змінити за встановленою Законом процедурою. Саме тому, запроваджується конкуренція серед управителів, що не може не вплинути на якість послуг з утримання багатоквартирних будинків.
29.05.2017 16:03:57
Таке питання - хто встановлює тарифи ЖЕКу ми-то знаємо, а хто буде встановлювати тарифи управителю коли вони вже остаточно будуть впроваджені в законодавстві?
Доброго дня, пані Аліно. Дякую за питання. Законом України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, яким запроваджено поняття “управитель багатоквартирного будинку”, встановлено, що вартість послуги з управління будинком буде встановлюватися за згодою сторін. Таким чином, якщо Ви захочете обрати управителя для Вашого будинку, то Вам буде необхідно домовитися з управителем про вартість його послуг. Якщо така вартість буде влаштовувати і управителя, і співвласників будинку, такий договір може бути укладено. Таким чином, відтепер не буде органу, який за Вас буде примусово вирішувати скільки Ви готові платити за утримання Вашого будинку, натомість вартість послуги з утримання/управління будинком буде визначатися Вами за згодою управителя.
29.05.2017 16:04:24
Цей законопроект залишає споживачів один на один з монополістами! Як захистити свої права??
Доброго дня. В першу чергу, мушу наголосити, що даний проект Закону містить просту та зрозумілу процедуру фіксації факту ненадання або надання послуги неналежної якості та подальшого притягнення винної особи до відповідальності. По-друге, враховуючи статус монополістів, у споживачів є можливість звертатися до Антимонопольного комітету України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в залежності від проблеми, яка виникла у відносинах між споживачем та монополістом. Якщо ж жоден механізм позасудового захисту прав та інтересів не допомагає вирішити проблему, споживач має право звернутися до суду, який повно та всебічно розгляне справу, за результатами чого винесе справедливе рішення. Окремо хочу зазначити, що порядок захисту прав споживачів залишився майже точно таким, як передбачено чинним Законом України “Про житлово-комунальні послуги”. Таким чином, від прийняття нового Закону “Про житлово-комунальні послуги” у сфері захисту прав споживачів нічого суттєво не зміниться.
-Есть ли смысл создавать ОСББ в хрущевках, даже при наличие 100 квартир?
Доброго дня, пані Вікторія. ОСББ є сенс створювати всюди, де люди хочуть жити в нормальних умовах. На третьому навчальному курсі моєї Школи навчається жінка, в будинку якої 8 квартир і вони мають велике бажання створити ОСББ, щоб мати можливість приймати рішення та спільно забезпечувати належне утримання будинку. Крім того, для ОСББ передбачено велику кількість програм підтримки, багато компаній надають ОСББ знижки, тощо. Таким чином, створення ОСББ є необхідним для всіх будинків, співвласники яких мріють гарно жити.
29.05.2017 16:05:10
Маріє, на що треба звертати увагу при укладенні договору з монополістами та управителями?
Доброго дня, пане Максим. Дякую за питання. При укладенні договору з монополістами необхідно звернути увагу на розділи, які визначають порядок і терміни оплати, пеню і штрафні санкції. Окремої уваги заслуговує додаток до договору, в якому має бути наведено перелік всіх лічильників, за якими буде здійснювати облік конкретної комунальної послуги. Крім того, при укладенні договору з монополістами необхідно перевірити правильність акту розмежування балансової належності. 
У випадку укладення договору з управителями співвласники мають звернути увагу на предмет договору - обсяг робіт, які буде виконувати управитель, строк дії договору, відповідальність за порушення умов договору та ціну договору - конкретну ціну послуг з урахування винагороди управителя.
29.05.2017 16:08:30
Мария, новый закон про ЖКП много кто критикует, Вам не кажется? Може все же с ним не все в порядке, как считаете?
Доброго дня, пане Сергію. Дуже дякую за питання. Дійсно проект Закону України “Про житлово-комунальні послуги” викликає неоднозначну реакцію серед населення України. Але на мою думку, це звичайна реакція на зміни. Дуже мало людей, серед тих, хто критикує вказаний проект Закону дійсно усвідомлює його зміст та детально ознайомився з його нормами. Як юрист, який детально проаналізував зміст законопроекту я не можу підтримувати палку критику його норм, оскільки даний проект призначений для врегулювання тих проблемних питань, які зараз існують, зокрема, у сфері управління будинками, оскільки ми маємо ситуацію коли з прийняттям Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” було запроваджено поняття “управитель багатоквартирного будинку”, але так і не зроблено нормативно-правової бази для його повноцінної діяльності. Таким чином, сприймати критику як критерій якісності закону точно не варто. Ми маємо велику кількість неузгодженостей у сфері житлово-комунального господарства і саме проект Закону “Про житлово-комунальні послуги” може врегулювати дані питання.
29.05.2017 16:11:08
Есть ли в новом законе о ЖКУ механизм - как заставить поставщиков услуг отвечать за их качество? Как их собираются привлекать к ответственности?
Ольго, дякую за Ваше запитання!
Повторюся ще раз: за новим проектом Закону “Про житлово-комунальні послуги” процедура контролю виконавців послуг майже не зміниться. Акцент як був, так і залишиться на нас з Вами. Тобто, якщо Ви отримуєте послуги невчасно або неналежної якості Ви маєте право зафіксувати даний факт за встановленою законом процедурою (викликати представника виконавця, скласти акт, пред’явити претензію) та притягнути виконавця до відповідальності. Якщо ж ми говоримо про житлову послугу - послугу з управління будинком, то у випадку неякісної роботи управителя Ви маєте право скликати збори співвласників та переобрати управителя Вашого будинку або ж притягнути управителя до відповідальності, передбаченої Вашим договором з ним. Таким чином, за новим проектом Закону, власне як і за чинним, право та обов’язок контролю діяльності виконавця залишається за споживачем відповідної послуги.
29.05.2017 16:20:09
Мария, добрый день! К нам пришло счастье от Киевгаза. Они хотят  установить общедомовой счетчик газа. Пообщавшись с жильцами мы пришли к выводу, что это нам не выгодно. Согласно закону и постановлению НКРЭКП Киевгаз обязан установить узел учета бесплатно. Но в этих же нормативных документах не сказанно, что должен быть установлен именно общедомовой счетчик. Как нам поступить, чтобы убедить Киевгаз установить индивидуальные счетчики в квартирах? 
Дом пятиэтажный и будет очень не выгодно платить за соседей.
Петре, дякую за запитання!
В першу чергу для того, щоб надати відповідь на Ваше питання, необхідно визначити, чи створено у Вашому будинку ОСББ. Оскільки, якщо Ви хочете змусити Київгаз встановити індивідуальні квартирні засоби обліку, Вам необхідно стовідсоткова згода співвласників на встановлення таких приладів обліку в їх квартирах. Для того, щоб прийняти таке рішення, необхідно скликати загальні збори (якщо є створене ОСББ) або збори співвласників (якщо ОСББ не створено).  Після прийняття рішення необхідно повідомити Київгаз про волю співвласників, та дізнатися, що вам необхідно для початку процесу встановлення індивідуальних лічильників.